Raport widoczności marek w AI. Logistyka i transport
Które firmy spedycyjne, transportowe i logistyczne modele AI pokazują, rekomendują i cytują najczęściej?
- Okres pomiaru
- 17.05.2026 do 14.08.2026
- Próba
- 164 odpowiedzi · 17 zapytań · 28 marek · 4 modele
- Publikacja
- 15.08.2026
164
ukończone odpowiedzi
z 296 uruchomionych pomiarów
17
zapytań
wszystkie bez nazw marek
28
marek
spełniających minimalny próg próby
4
modele AI
Anthropic, Gemini API, OpenAI i Perplexity
892
wzmianek
o markach w badanej kategorii
1338
cytowań
zarejestrowanych w odpowiedziach
Widoczność marek w AI
V4L liderem najbardziej skoncentrowanej kategorii w tej serii
V4L osiągnęło AI Share of Voice na poziomie 10,6%, przed Omida (8,5%) i Rohlig SUUS (8,2%). TOP 10 marek odpowiada łącznie za około 61,6% Share of Voice, najwyższy wynik koncentracji odnotowany dotąd w tej serii raportów.
TOP 10 marek
| Pozycja | Marka | Mention Rate | AI Share of Voice | Citation Share | Recommendation Rate | Wydźwięk +/0/- | Średnia pozycja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | V4L | 21,3% | 10,6% | 27,6% | 9,1% | 50/50/0 | 5,4 |
| 2 | Omida | 17,1% | 8,5% | 24,4% | 6,7% | 58/42/0 | 6,0 |
| 3 | Rohlig SUUS | 16,5% | 8,2% | 17,0% | 1,8% | 100/0/0 | 4,5 |
| 4 | Raben | 15,9% | 7,9% | 14,3% | 1,8% | 91/9/0 | 5,3 |
| 5 | InPost | 9,1% | 4,6% | 10,0% | 0,0% | 95/5/0 | 4,7 |
| 6 | JAS-FBG | 9,1% | 4,6% | 11,6% | 1,8% | 50/50/0 | 5,1 |
| 7 | PFC24 | 9,1% | 4,6% | 12,0% | 3,7% | 47/53/0 | 4,1 |
| 8 | SOLID-TRANS | 8,5% | 4,3% | 8,3% | 0,6% | 67/33/0 | 3,7 |
| 9 | DSV | 8,5% | 4,3% | 7,1% | 0,0% | 88/13/0 | 7,1 |
| 10 | DHL | 7,9% | 4,0% | 9,9% | 0,6% | 71/29/0 | 8,4 |
21,3%
odpowiedzi zawierało wzmiankę o V4L
Lider zbiorczy jest w dużej mierze zjawiskiem jednego modelu
V4L dominuje w Perplexity, ale jest nieobecne w OpenAI
V4L osiąga w Perplexity 20,2%, zdecydowanie najwyższy wynik pojedynczego modelu w tej kategorii. W Anthropic i Gemini API zajmuje dopiero środkowe pozycje swoich TOP 10 (odpowiednio 6,4% i 7,3%), a w OpenAI nie występuje wcale.
| Model | Lider | AI Share of Voice lidera | Kolejne wyniki |
|---|---|---|---|
| Anthropic | Jupiter | 8,5% | GW Trans, Raben, Rohlig SUUS, SOLID-TRANS, V4L po 6,4% |
| Gemini API | Omida | 12,8% | Raben 10,1%, DHL 8,3%, Rohlig SUUS 8,3% |
| OpenAI | Raben | 7,0% | DSV 6,1%, Hansped Transport i Spedycja 4,3% |
| Perplexity | V4L | 20,2% | Omida 8,7%, PFC24 8,7% |
Komentarz eksperta
Pierwsze wrażenie z tabeli zbiorczej jest takie, że V4L to marka konsekwentnie silna w oczach AI. Rozbicie na modele pokazuje inny obraz: V4L zawdzięcza swoją pozycję lidera głównie jednemu modelowi, Perplexity, gdzie osiąga 20,2%, wynik prawie dwukrotnie wyższy niż jego zbiorczy Share of Voice. W pozostałych trzech modelach V4L jest średniakiem albo, w przypadku OpenAI, jest nieobecne wcale. Zbiorcza liczba maskuje więc fakt, że przewaga nie jest rozłożona równomiernie, tylko skoncentrowana w jednym kanale. Drugi, osobny wątek dotyczy tego, co właściwie oznacza wzmianka w tej kategorii. InPost i DSV mają Recommendation Rate na poziomie 0,0%, mimo że obie marki są rozpoznawalnymi, dużymi graczami rynku przesyłek i spedycji. Mechanizm jest prawdopodobnie taki, że modele wymieniają je jako znane, dostępne opcje, odpowiadając na pytanie o to, kto w ogóle działa na rynku, a nie jako osobiste polecenie konkretnego dostawcy dla konkretnej potrzeby biznesowej. V4L i Omida, marki mniej rozpoznawalne poza branżą, ale z wyższym Recommendation Rate (9,1% i 6,7%), pojawiają się częściej w kontekście faktycznej rekomendacji, bo to właśnie o takie firmy pyta użytkownik szukający konkretnego wykonawcy, a nie ogólnie znanej marki kurierskiej. Ten sam mechanizm częściowo tłumaczy niski wydźwięk V4L: 50% pozytywnych wzmianek, najniższy wynik wśród liderów w tej serii raportów. Marka, która jest wymieniana bardzo często, w tym w wielu różnych kontekstach i modelach, ma też więcej okazji do neutralnego, czysto informacyjnego przywołania nazwy, bez towarzyszącej oceny. Granica interpretacji: wynik V4L w Perplexity, choć bardzo wyraźny, opiera się na tej samej wielkości próby co pozostałe modele (43-50 ukończonych odpowiedzi), więc jego dominację w tym jednym kanale należy traktować jako realny, ale wciąż ograniczony próbą sygnał. Dla firmy z branży logistycznej wniosek jest praktyczny. Warto rozróżniać widoczność wynikającą z bycia znaną, domyślną opcją od widoczności wynikającej z bycia faktycznie polecanym rozwiązaniem dla konkretnej potrzeby. To dwa różne cele i prawdopodobnie wymagają różnych działań komunikacyjnych.
Michał GaszewskiArchitekt rozwiązań sztucznej inteligencjiŹródła wykorzystywane w odpowiedziach
Katalogi ofertowe prowadzą, ale strona V4L jest tuż za nimi
Najczęściej cytowaną domeną było oferteo.pl (6,0%), a v4l.pl, strona samego lidera, zajęła trzecie miejsce (4,0%), wyprzedzając czwartą pozycję, katalog fixly.pl.
| Domena | Typ źródła | Unikalne przebiegi | Udział cytowań |
|---|---|---|---|
| oferteo.pl | katalog | 80 | 6,0% |
| panoramafirm.pl | katalog | 61 | 4,6% |
| v4l.pl | domena marki | 53 | 4,0% |
| fixly.pl | katalog | 46 | 3,4% |
| omida.pl | domena marki | 43 | 3,2% |
| clicktrans.pl | marketplace | 34 | 2,5% |
| gowork.pl | treść użytkowników (ugc) | 23 | 1,7% |
| jupiter-transport.pl | domena marki | 20 | 1,5% |
| eu-transport.pl | domena marki | 18 | 1,3% |
| wiselog.eu | domena marki | 18 | 1,3% |
Co modele mówiły o liderze
V4L opisywane przez pryzmat oferty i lokalnego dopasowania
Wśród sklasyfikowanych wzmianek o V4L 50% miało wydźwięk pozytywny, a 50% neutralny. To najniższy udział pozytywnego wydźwięku wśród liderów kategorii w całej tej serii raportów.
50%
sklasyfikowanych wzmianek o V4L miało pozytywny wydźwięk
| Motyw przypisywany marce | Liczba wskazań |
|---|---|
| Kompleksowa i szeroka oferta | 2 |
| Pozytywne rekomendacje | 2 |
| Dopasowanie do polskiego i lokalnego rynku | 1 |
| Wysoka jakość i skuteczność | 1 |
Zakres pytań i metodologia
Jakie potrzeby użytkowników obejmowało badanie
Zestaw składał się z 17 zapytań bez nazw marek, dotyczących wyboru firmy logistycznej, spedycyjnej lub transportowej. Pytania obejmowały Polskę oraz siedem miast: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawę i Wrocław.
| Intencja zapytania | Liczba zapytań | Udział w zestawie |
|---|---|---|
| Wybór najlepszej marki | 6 | 35,3% |
| Rekomendacja | 6 | 35,3% |
| Inna | 4 | 23,5% |
| Poradnikowa | 1 | 5,9% |
Liderzy według intencji zapytania
| Intencja | Liczba zapytań | Lider | Mention Rate |
|---|---|---|---|
| Wybór najlepszej marki (best_of) | 6 | Raben | 7,7% |
| Rekomendacja | 6 | V4L | 4,8% |
| Inna | 4 | Omida | 8,5% |
V4L prowadzi wśród zapytań rekomendacyjnych, zgodnie ze swoim najwyższym w kategorii Recommendation Rate, ale nie wśród zapytań o najlepszą markę, gdzie prowadzi Raben. Wynik dla jedynego zapytania poradnikowego (howto, n=14) wskazuje jako lidera InPost (14,3%); ze względu na ograniczoną próbę traktujemy to jako sygnał wstępny, choć kontekstowo spójny z rolą InPost jako rozpoznawalnej opcji dla małych sklepów internetowych.
Trzy wnioski dla rynku
Lider zbiorczy może być zjawiskiem jednego modelu
V4L zawdzięcza dużą część swojej przewagi jednemu, wyjątkowo silnemu wynikowi w Perplexity (20,2%). W OpenAI marka jest całkowicie nieobecna w TOP 10.
Duże, rozpoznawalne marki nie zawsze są rekomendowane
InPost i DSV mają Recommendation Rate na poziomie 0,0% mimo miejsca w TOP 10. Rozpoznawalność nie jest tu tym samym co polecenie.
To najbardziej skoncentrowana kategoria w tej serii
TOP 10 marek odpowiada za około 61,6% Share of Voice, najwyższy wynik odnotowany dotąd. Mimo to lider ma najniższy w serii udział pozytywnego wydźwięku.