Raport widoczności marek w AI. Narzędzia SaaS
Które narzędzia SaaS modele AI pokazują, rekomendują i cytują najczęściej w odpowiedziach dla polskich firm?
- Okres pomiaru
- 17.05.2026 do 14.08.2026
- Próba
- 214 odpowiedzi · 28 zapytań · 69 marek · 4 modele
- Publikacja
- 15.08.2026
214
ukończone odpowiedzi
z 386 uruchomionych pomiarów
28
zapytań
wszystkie bez nazw marek
69
marek
spełniających minimalny próg próby
4
modele AI
Anthropic, Gemini API, OpenAI i Perplexity
2080
wzmianek
o markach w badanej kategorii
2186
cytowań
zarejestrowanych w odpowiedziach
Widoczność marek w AI
WooCommerce liderem najbardziej rozdrobnionego zestawienia w tej serii
WooCommerce uzyskało pierwsze miejsce z AI Share of Voice na poziomie 3,6%, a Livespace i PrestaShop podzieliły drugie miejsce z wynikiem 3,2%. To bardzo płaski rozkład: różnica między pozycją 1 a 10 w TOP 10 to zaledwie jeden punkt procentowy.
TOP 10 marek
| Pozycja | Marka | Mention Rate | AI Share of Voice | Citation Share | Recommendation Rate | Wydźwięk +/0/- | Średnia pozycja |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | WooCommerce | 11,7% | 3,6% | 10,6% | 7,0% | 45/55/0 | 7,2 |
| 2 | Livespace | 10,3% | 3,2% | 10,6% | 7,9% | 90/10/0 | 6,3 |
| 3 | PrestaShop | 10,3% | 3,2% | 9,5% | 6,1% | 48/52/0 | 8,1 |
| 4 | HubSpot | 9,8% | 3,0% | 11,8% | 8,9% | 65/35/0 | 8,7 |
| 5 | Trello | 9,3% | 2,9% | 10,3% | 6,5% | 86/14/0 | 4,9 |
| 6 | Asana | 9,3% | 2,9% | 10,5% | 6,1% | 81/19/0 | 5,4 |
| 7 | Pipedrive | 8,9% | 2,7% | 9,6% | 7,0% | 75/25/0 | 8,2 |
| 8 | Firmao | 8,4% | 2,6% | 8,1% | 6,1% | 97/3/0 | 5,1 |
| 9 | Shoper | 8,4% | 2,6% | 7,5% | 3,7% | 55/45/0 | 6,7 |
| 10 | Bitrix24 | 8,4% | 2,6% | 8,0% | 6,5% | 63/37/0 | 8,1 |
Jedna kategoria, dwadzieścia rynków
Zbiorczy ranking ukrywa liderów w poszczególnych zastosowaniach
Zestaw zapytań objął nie jeden, lecz co najmniej dwadzieścia odrębnych zastosowań oprogramowania: od zarządzania projektami, przez CRM, e-commerce, marketing automation, po VoIP i inwentaryzację magazynową. Dla większości z nich dane pozwalają wskazać lidera widoczności w danym, węższym obszarze.
| Temat | Zapytania | Próba | Lider | Mention Rate |
|---|---|---|---|---|
| Zarządzanie projektami | 2 | 16 | Trello | 100,0% |
| CRM | 2 | 15 | Livespace | 100,0% |
| Platforma e-commerce | 2 | 15 | WooCommerce | 93,3% |
| Marketing automation | 2 | 15 | GetResponse | 80,0% |
| Narzędzia sprzedażowe | 2 | 15 | HubSpot | 60,0% |
| Cyberbezpieczeństwo | 2 | 15 | ComCERT | 20,0% |
| Oprogramowanie księgowe | 2 | 14 | inFakt | 71,4% |
| Oprogramowanie HR | 2 | 14 | eRecruiter | 57,1% |
| Narzędzia AI | 1 | 8 | Make | 87,5% |
| Analityka webowa | 1 | 8 | Hotjar | 100,0% |
| Infrastruktura chmurowa | 1 | 8 | AWS | 50,0% |
| Komunikacja zespołowa | 1 | 8 | Slack | 100,0% |
| Obsługa klienta | 1 | 8 | Freshdesk | 87,5% |
| Obieg dokumentów | 1 | 8 | SaldeoSMART | 75,0% |
| Podpis elektroniczny | 1 | 8 | Autenti | 62,5% |
| ERP | 1 | 8 | Comarch ERP XL | 87,5% |
| Automatyzacja (low-code) | 1 | 8 | n8n | 100,0% |
| Płatności online | 1 | 8 | Przelewy24 | 100,0% |
| Telefonia VoIP | 1 | 8 | Zadarma | 75,0% |
| Gospodarka magazynowa | 1 | 7 | BaseLinker | 71,4% |
Komentarz eksperta
Łatwo przeczytać AI Share of Voice na poziomie 3,6% dla lidera kategorii jako dowód, że rynek narzędzi SaaS w AI jest wyjątkowo otwarty i nikt na nim nie dominuje. To uproszczenie, które nie wytrzymuje zderzenia z tabelą liderów tematów. Jest ono zresztą wygodne: sugeruje, że każda marka SaaS ma w AI porównywalne szanse na widoczność niezależnie od tego, w jakiej niszy działa. Dane pokazują coś innego. Mechanizm jest natury matematycznej i wynika z konstrukcji tej kategorii. "Narzędzia SaaS" to etykieta zbiorcza obejmująca kilkanaście rozłącznych zastosowań: system CRM nie konkuruje z narzędziem do podpisu elektronicznego ani z platformą e-commerce o te same zapytania użytkowników. Model AI, odpowiadając na pytanie o konkretne zastosowanie, wybiera spośród dostawców właściwych dla tego zastosowania, a nie spośród wszystkich 69 marek w kategorii. Kiedy jednak wynik agreguje się do jednego, wspólnego Share of Voice, każda marka jest dzielona przez sumę wzmianek wszystkich pozostałych, również tych z zupełnie innych nisz, z którymi nigdy realnie nie konkurowała. Efekt: nawet dostawca, który jest praktycznie domyślną odpowiedzią modelu w swoim zastosowaniu, jak Slack w komunikacji zespołowej czy n8n w automatyzacji, w zbiorczym zestawieniu ląduje z udziałem rzędu kilku procent, bo dzieli mianownik z markami, których użytkownik pytający o Slacka nigdy by nie rozważał. Granica interpretacji przebiega w wielkości próby na poziomie pojedynczego tematu. Większość podkategorii opiera się na 7-16 ukończonych odpowiedziach, a wynik 100% Mention Rate przy próbie rzędu ośmiu odpowiedzi oznacza, że dana marka pojawiła się w każdej z nich, ale nie pozwala jeszcze stwierdzić, że tak będzie przy szerszym zestawie zapytań czy dłuższym oknie czasowym. Wyjątkiem, który akurat wzmacnia wiarygodność tego obrazu, jest cyberbezpieczeństwo: to jedyny temat, w którym żadna marka nie dominuje, co sugeruje, że model rzeczywiście różnicuje swoje odpowiedzi w zależności od tego, jak skonsolidowany lub rozdrobniony jest dany rynek narzędzi, a nie że każdy temat mechanicznie generuje jednego "zwycięzcę". Dla marki i zespołu marketingowego płynie z tego konkretny wniosek. Porównywanie się z konkurencją po zbiorczym Share of Voice w kategorii "SaaS" jest w tym przypadku pozbawione sensu: liczba ta jest ustrukturyzowanie zaniżona przez samą konstrukcję kategorii i nie odróżnia lidera niszy od gracza obecnego wszędzie po trochu. Właściwym punktem odniesienia jest wynik we własnym, konkretnym temacie: jeśli w Twoim zastosowaniu model ma już domyślną odpowiedź, a to nie Twoja marka, to jest to sygnał do działania, którego żaden zbiorczy procent nie pokaże.
Michał GaszewskiArchitekt rozwiązań sztucznej inteligencjiŹródła wykorzystywane w odpowiedziach
Najniższa koncentracja cytowanych domen w tej serii
Najczęściej cytowaną domeną było bitrix24.pl, obecne w 30 unikalnych przebiegach i odpowiadające za 1,4% cytowań. To najniższy wynik lidera cytowań spośród dotąd zbadanych kategorii i bezpośrednie odbicie tego, że i tutaj rynek jest rozbity na wiele osobnych nisz z osobnymi, wiodącymi domenami.
| Domena | Typ źródła | Unikalne przebiegi | Udział cytowań |
|---|---|---|---|
| bitrix24.pl | domena marki | 30 | 1,4% |
| youtube.com | treści użytkowników | 28 | 1,3% |
| wojciechmatula.com | domena marki | 28 | 1,3% |
| mailgrow.pl | domena marki | 27 | 1,2% |
| hauerpower.com | domena marki | 22 | 1,0% |
| capterra.pl | katalog | 21 | 1,0% |
| mamstartup.pl | medium | 18 | 0,8% |
| sellwise.pl | domena marki | 15 | 0,7% |
| symfonia.pl | domena marki | 15 | 0,7% |
| clickup.com | domena marki | 14 | 0,6% |
Co modele mówiły o liderze
WooCommerce: wysoka widoczność, ale podzielony wydźwięk
Wśród sklasyfikowanych wzmianek o WooCommerce 45% miało wydźwięk pozytywny, a 55% neutralny. Nie zarejestrowano wzmianek negatywnych, ale przewaga neutralnych nad pozytywnymi jest w tej kategorii nietypowa: Livespace, marka na drugim miejscu rankingu, ma 90% pozytywnych wzmianek, Firmao na miejscu 8 aż 97%.
55%
wzmianek o WooCommerce miało wydźwięk neutralny, a nie pozytywny
Automatyczna analiza opisów lidera wskazała dwie grupy motywów:
| Motyw przypisywany marce | Liczba wskazań |
|---|---|
| Pozytywne rekomendacje | 1 |
| Łatwość i szybkość działania | 1 |
Zakres pytań i metodologia
Jakie potrzeby użytkowników obejmowało badanie
Zestaw składał się z 28 zapytań bez nazw marek, obejmujących kilkanaście podkategorii oprogramowania: od platform e-commerce, przez CRM, narzędzia do zarządzania projektami, marketing automation, cyberbezpieczeństwo, po systemy ERP, VoIP i gospodarkę magazynową.
| Intencja zapytania | Liczba zapytań | Udział w zestawie |
|---|---|---|
| Rekomendacja | 15 | 53,6% |
| Inna | 7 | 25,0% |
| Wybór najlepszej marki | 5 | 17,9% |
| Poradnikowa | 1 | 3,6% |
Wszystkie 28 zapytań było niebrandowych. Audyt zestawu nie wykazał duplikatów ani zapytań bardzo podobnych.
Liderzy według intencji zapytania
| Intencja | Liczba zapytań | Lider | Mention Rate |
|---|---|---|---|
| Rekomendacja | 15 | HubSpot | 1,7% |
| Inna | 7 | Asana | 3,5% |
| Wybór najlepszej marki | 5 | GetResponse | 3,4% |
| Poradnikowa | 1 | PrestaShop | 16,7% |
Trzy wnioski dla rynku
To dwadzieścia rynków, nie jeden
Zestaw zapytań obejmuje co najmniej dwadzieścia odrębnych zastosowań oprogramowania. Zbiorczy Share of Voice jest strukturalnie zaniżony i nie nadaje się do porównań konkurencyjnych. Właściwym punktem odniesienia jest wynik we własnym temacie.
W wielu niszach istnieje już domyślna odpowiedź modelu
W sześciu z dwudziestu tematów lider osiąga 100% Mention Rate. Marki, które nie są tą domyślną odpowiedzią w swoim zastosowaniu, są w praktyce niewidoczne w tym konkretnym temacie, niezależnie od wyniku zbiorczego.
Cyberbezpieczeństwo pozostaje realnie konkurencyjne
To jedyny temat w zestawieniu bez wyraźnego lidera: ComCERT prowadzi z zaledwie 20% Mention Rate. Kontrast z tematami o 100% pokazuje, że rozdrobnienie nie jest artefaktem metody, lecz rzeczywistą cechą niektórych nisz.